ANTYKI W STYLU ART DÉCO

Antyki w stylu art déco są dziś niebywale rozchwytywane i osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Koncepcja art deco nie straciła bowiem na aktualności, a estetyka tego stylu znakomicie łączy w sobie tradycję ze sporą dawką awangardy i nowoczesności.

1

Styl art déco został rozpowszechniony w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1919-1939r.). Był wyrazem sprzeciwu wobec nieuporządkowanych form i brakiem dyscypliny przestrzennej w okresie secesji. Nazwa nurtu wywodzi się od francuskich słów art – sztuka i décoratif - dekoracyjny, zdobniczy. Wszystkie przedmioty wytwarzano z myślą o funkcjonalności. To właśnie z niej miało wypływać piękno rzeczy i ją dopełniać.

Styl art déco jest mocno zgeometryzowany. Jakby wszystko powstawało za pomocą linijek i cyrkla. Królują tu motywy koła, kwadratu, prostokąta i rombu. Ich kontury podkreśla wyraźnie zaakcentowana linia. Powierzchnie mebli przeważnie politurowano. W tym okresie uwielbiano egzotyczne gatunki drewna, np. mahoń, palisander, lecz głównie dominowały barwy ciemnego orzechu i dębu. Rzadziej używano jasnego drzewa jesionowego lub brzozowego. Czasem decydowano się na śmielsze zabarwienie mebli, np. na kolor czerwony, zielony lub niebieski. W cenie był marmur i onyks.

Antyki w stylu art déco to charakterystyczne ciężkie komody i biurka szlifowane na wysoki połysk (tzw. konsulaty, ambasady). Stoły miały okrągłe, owalne, prostokątne lub wielokątne blaty i najczęściej opierały się na jednej okrągłej lub graniastej nodze. Dużą popularnością cieszyły się stoliki kawowe, przeważnie ze szkła i metalu. Wzięte są też konsole, okrągłe witryny oraz smukłe biblioteczki o schodkowej budowie. Meble mają chromowe, złocone i mosiężne wykończenia. Często wykorzystywano elementy z tworzyw sztucznych lub kości słoniowej. Szafy, kredensy i bufety zamiast na nóżkach, wspierały się często na cokołach.

Przy wytwarzaniu krzeseł, foteli i kanap w stylu art déco czerpano z klasycyzmu. Siedziska zyskiwały obszerne, okrągłe i wygodne oparcia. Nowością był tzw. fotel klubowy. Charakterystyczne dla tego okresu są też wielofunkcyjne meble do spania i siedzenia obudowane systemem szafek i półek. Tapicerki mebli wykonywano z tkanin gładkich i połyskujących lub ze skór.

W dekoracjach liczy się powtarzalność, a w stonowanych wnętrzach dodatki o nasyconych, kontrastujących z całością barwach (np. głębokiego fioletu lub kanarkowej żółci, zawsze udanego połączenie czerni i bieli).
Ważne było oświetlenie – miało być okazałe i „na bogato”- stąd często spotykane pełne kryształków i lustrzanych powierzchni żyrandole lub masywne, drewniane lampy z żarówkami imitującymi świeczki. Upowszechniły się charakterystyczne lampy z zielonym kloszem.

Klasyczne dodatki art déco do wnętrz to figurki w dynamicznych pozach (np. tancerki, sportowcy) oraz symbole postępu cywilizacyjnego (np. miniatury samolotów, samochodów). Popularne są też srebrne popielnice i przybory piśmienne. Dekoracje miały dodawać wnętrzom blasku i nowoczesności.

Antyki w stylu art déco to propozycja dla osób lubiących luksus i nowoczesność. Ceny mebli i dodatków nie należą do najniższych. Decydując się na wybór tego stylu, należy pamiętać, że antyki te będą przy okazji doskonałą lokatą naszego kapitału.

2

Inwestowanie w antyki

Pytania i odpowiedzi na temat inwestowania w antyki, kupowania dzieł sztuki z perspektywą ich korzystnej odsprzedaży po latach lub w określonym horyzoncie czasowym.

Dowiedz się w co warto inwestować
IMG 2014 transp2

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Zrozumiałem

Dodatkowe informacje

Jeżeli spodobał Ci się jeden z naszych antyków i chcesz dowiedzieć się wiecej na jego temat, zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza kontaktowego – oddzwonimy by udzielić Ci wyczerpujących informacji.

Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

T. +48 600 831 355
E. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Salon Antique Design
Ul. Kościelna, 4
55-140 Żmigród
© 2019 Antique Design