Renowacja to inaczej odświeżanie, odnawianie. Zapewnia dalsze przetrwanie antykom i możliwość przekazania ich przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie, bez skażeń i istotnych przekształceń. Zabiegi renowacyjne mają na celu odtworzenie fragmentów przedmiotu, które zostały zniszczone w wyniku czynników naturalnych (np. wilgoć) oraz upływu czasu. Tylko w takiej formie antyki są elementami dziedzictwa kulturowego, jako nośniki o wartości dokumentalnej, charakterystycznej dla danego okresu historycznego.
Proces renowacji wymaga znajomości tradycyjnych technik stolarskich i lakierniczych, ogromnych pokładów cierpliwości oraz profesjonalnych narzędzi i produktów dedykowanych uszlachetnianiu odnawianych przedmiotów. Jakie meble oddać do profesjonalnej renowacji? Odpowiedź jest prosta. Wszystkie te, które są o obiektywnie dużej wartości, jak też te o wartości sentymentalnej. Renowator nie tylko odrestauruje antyczne meble, ale także na specjalne życzenie klienta przerobi lub odnowi stary mebel lub nudny fotel. Fakt, że trzeba liczyć się z nierzadko wyższymi kosztami niż przy zakupie nowego odpowiednika, ale kolosalna różnica leży w jakości i oryginalności. Specjaliści w dziedzinie renowacji wkładają mnóstwo starań do swojej pracy i to dzięki niej możemy cieszyć się z posiadania czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego.
Każdą renowację rozpoczyna się od inwentaryzacji. Należy udokumentować obecny stan techniczny, trzeba zdiagnozować wiek oraz szacunkową wartość antyku. Następnie, po wstępnych oględzinach, tworzy się szczegółowy plan zawierający kolejność technologii prac i w końcu dobór odpowiednich materiałów. W czasie renowacji bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materiałów, tak aby ich skład chemiczny współgrał z zastosowanymi wieki temu. Renowacja obejmuje szereg poszczególnych czynności, do których należą: ponowne lakierowanie powierzchni drewnianych; naprawa wadliwych mechanizmów (np. zamków do kluczy, zawiasów); odmalowanie elementów pokrytych wyblakłą lub odrapaną farbą; odnowienie lub wymiana zniszczonej tapicerki; odrestaurowywanie uszkodzonych lub zatartych ornamentacji; wzmacnianie elementów mocowań lub ich całkowita wymiana (np. kołki, gwoździe). W renowacji powinno się stosować wyłącznie techniki używane w okresie powstania danego przedmiotu – z poszanowaniem tradycji oraz mistrzowskiego fachu. Ważna jest też precyzja i dokładność.
Renowacja mebli cieszy się coraz większym zainteresowaniem, świadomość klientów w kwestii pięknych wnętrz jest o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Renowacja jest także bardzo dobrą inwestycją. Może przynieść korzyści finansowe, nadaje wnętrzu świeży wygląd na wiele, wiele lat oraz pozwala na pielęgnacje rodzinnych pamiątek. Czasem bowiem wystarczy kilka zabiegów, a antyki odzyskają swoją dawną świetność, dzięki czemu przyniosą mnóstwo profitów swojemu właścicielowi.