STYL BIEDERMEIER – OD PASSe DO MUST HAVE

Obecnie styl Biedermeier cieszy się wyjątkową sympatią i popularnością, chociaż dawniej wzbudzał sporo kontrowersji. Dzisiejszy rynek antyków w Polsce obfituje w biedermeierowskie meble, które są chętnie kupowane zarówno jako wyposażenie domów oraz mieszkań oraz pod inwestycję.

Historia stylu Biedermeier jest pełna wzlotów i upadków. Biedermeier narodził się po kongresie wiedeńskim (1815 r.) i trwał aż do Wiosny Ludów (1848/49 r.). Opanował praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Pojawił się także w Rosji i Skandynawii, ale za główne ośrodki rozwoju tego stylu uważa się Berlin, Wiedeń oraz Monachium. Samo powstanie tego stylu było odpowiedzią na gusta i potrzeby mieszczan (styl mieszczan dla mieszczan), co wielu znawców sztuki interpretowało wtedy jako chwilową, bezideową i kiczowatą modę.

Charakterystyczne dla stylu biedermeier były meble, które cechuje prostota, wygoda, solidność konstrukcji i wykonania oraz elegancja. Do wyrobu mebli używano szlachetnych gatunków drewna (np. czereśnia, mahoń, orzech, jesion, klon), uwydatniając tym samym naturalną kolorystykę i piękno usłojenia, głównie przy użyciu oklein.

Dekoracje są bardzo subtelne i proste, np. okucia ze złoconego brązu, kości lub mosiądzu, skromne snycerki czy też intarsje żyłkowe. Biedermeier wdrożył zaokrąglone linie w konstrukcji mebli (np. esowate nogi stołów, gięte elementy podłokietników krzeseł itp.), które są jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech dla tego stylu. Bogata kolorystyka materiałów tapicerskich skupiała się raczej na jasnych barwach, ale obicia często posiadały kolory zestawione na zasadzie kontrastu (np. czerwono–granatowe czy liliowo–żółte). Popularnością cieszyły się też wyszywane ręcznie kwiaty.

Duże powierzchnie mebli (np. blaty stołów) miały konstrukcję ramowo–płycinową. Najbardziej rozpowszechnionymi sprzętami były te, które tworzyły wystrój salonu, czyli sofy, fotele, krzesła, siedziska, gondolki, stoły (zazwyczaj miały kształt okrągły lub owalny i wspierały się na jednej, umieszczonej pośrodku nodze), witryny, sekretery oraz komody. Cenione były także niciaki, czyli niewielkie stoliczki do robótek ręcznych.

Styl Biedermeier najmocniej kojarzony jest z meblarstwem, jednak to nie tylko antyki. Objął on także malarstwo, architekturę, literaturę, czy muzykę. W czasie panowania Biedermeier’a uwielbiane były także konkretne stroje, tkaniny, biżuteria, bibeloty oraz ceramika.

W stylu Biedermeier wygoda zdecydowanie dominowała nad funkcją reprezentacyjną. Antyki w tym stylu są proste, praktyczne, komfortowe w użytkowaniu a także trwałe i stosunkowo niedrogie. Dodatkowo są eleganckie oraz estetyczne, a jednocześnie wolne od nadmiernej dekoracyjności czy monumentalności. Antyki te będąc oryginalną ozdobą naszych domowych wnętrz, są przy okazji doskonałą lokatą kapitału.

Inwestowanie w antyki

Pytania i odpowiedzi na temat inwestowania w antyki, kupowania dzieł sztuki z perspektywą ich korzystnej odsprzedaży po latach lub w określonym horyzoncie czasowym.

Dowiedz się w co warto inwestować
IMG 2014 transp2

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Zrozumiałem

Dodatkowe informacje

Jeżeli spodobał Ci się jeden z naszych antyków i chcesz dowiedzieć się wiecej na jego temat, zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza kontaktowego – oddzwonimy by udzielić Ci wyczerpujących informacji.

Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

T. +48 600 831 355
E. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Salon Antique Design
Ul. Kościelna, 4
55-140 Żmigród
© 2019 Antique Design