ANTYKI W STYLU BAROKOWYM

Barok to bez wątpienia jeden z najważniejszych nurtów w historii sztuki. Nic dziwnego, że antyki z tej epoki cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. To właśnie barok zapoczątkował historię designu. Twórcy kolejnych stylów traktowali go jako punkt odniesienia – albo czerpali inspirację z jego bogactwa, albo przeciwstawiali się jego estetyce, stawiając na oszczędne w zdobieniach i stonowane formy.

Do dzisiaj nie udało się potwierdzić genezy i pochodzenia słowa „barok”. Pierwotnie oznacza ono dziwność i nieregularność. Barok narodził się pod koniec XVI wieku we Włoszech, ale szybko został spopularyzowany w całej Europie, dotarł nawet do Ameryki Łacińskiej. Barok jest silnie powiązany z ówczesną myślą społeczną i w każdym państwie rozwijał się inaczej. Z tych względów rozróżniamy styl mieszczańsko - protestancki (nawiązujący do wzorów klasycznych, urbanistyczny) oraz styl dworsko – katolicki (dekoracyjny, emocjonalny). Warto wspomnieć także choćby o francuskim baroku Ludwika XIV lub angielski William and Marry style.

W okresie baroku prężnie rozwijało się rzemiosło i stworzono wiele prawdziwych dzieł sztuki. Barokowe antyczne meble wykonywano przede wszystkim z klonu lub orzecha, czasem wykorzystywano też sosnę, na koniec meble wykańczano olejem lub politurą. Do mistrzostwa rozwinięto techniki zdobienia mebli (np. markieterie, inkrustacje, intarsje). Motywy dekoracyjne czerpano z symboliki antycznej, stąd często spotykane: girlandy owoców i kwiatów, lwie głowy, instrumenty muzyczne i wieńce laurowe.

Zarówno barokowe wnętrza, jak i same meble, miały być bardzo reprezentacyjne i pełne przepychu. W każdym pałacu lub nawet w skromnym domostwie najważniejsze znaczenie miały ogromne stoły na wymyślnych nogach w towarzystwie stylowych krzeseł. Blaty stołów najczęściej tworzono z alabastru i marmuru. Antyczne meble w stylu barokowym to również imponujących rozmiarów szafy antyczne, których fronty drzwi wyszukanie i fantazyjnie zdobiono np. snycerką. Barokowe krzesła i fotele także były sporych gabarytów a oparcia i siedziska wyścielano skórą lub tkaniną. Charakteryzowały je piękne zdobienia oraz wyciągnięte mocno w górę oparcia. Powstały nowe typy foteli – markiza i berżera, nowością były sofy, szezlągi i krzesła do siedzenia okrakiem. Wśród barokowych antyków dużą popularnością cieszą się bogato zdobione trzy- lub czteroszufladowe komody o „brzuchatym”, falującym kształcie. Barok to także olbrzymie łoża z ozdobnymi baldachimami.

Meble późnobarokowe przesiąkały rodzącym się stylem rokoko, który to był odmienny, bardziej elegancki i zmysłowy. Sprzęty zaczęły zyskiwać coraz to nowsze kształty a charakterystycznym motywem dekoracyjnym stał się lżejszy od dotychczasowych, naśladujący muszlę, motyw rocaille. Bryły mebli zaczęła określać miękka linia.

Wielu osobom barok kojarzy się przesadnymi zdobieniami lub z przerostem formy nad treścią. Niesłusznie, ten najbardziej reprezentacyjny nurt w sztuce łączy przecież piękną dekoracyjność form z elegancją. Bogate zdobienia, luksus i przepych to cechy rozpoznawalne kolekcji barokowej. Antyki barokowe wprowadzają unikalne piękno do każdego wnętrza. Dzięki niepowtarzalnemu designowi doskonale odnajdą się w salonach, sypialniach, jadalniach, hallach czy tematycznych lokalach użytkowych.

Inwestowanie w antyki

Pytania i odpowiedzi na temat inwestowania w antyki, kupowania dzieł sztuki z perspektywą ich korzystnej odsprzedaży po latach lub w określonym horyzoncie czasowym.

Dowiedz się w co warto inwestować
IMG 2014 transp2

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Zrozumiałem

Dodatkowe informacje

Jeżeli spodobał Ci się jeden z naszych antyków i chcesz dowiedzieć się wiecej na jego temat, zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza kontaktowego – oddzwonimy by udzielić Ci wyczerpujących informacji.

Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

T. +48 600 831 355
E. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Salon Antique Design
Ul. Kościelna, 4
55-140 Żmigród
© 2019 Antique Design