ANTYKI W STYLU BAROKOWYM
Barok to bez wątpienia jeden z najważniejszych nurtów w historii sztuki. Nic dziwnego, że antyki z tej epoki cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. To właśnie barok zapoczątkował historię designu. Twórcy kolejnych stylów traktowali go jako punkt odniesienia – albo czerpali inspirację z jego bogactwa, albo przeciwstawiali się jego estetyce, stawiając na oszczędne w zdobieniach i stonowane formy.
Do dzisiaj nie udało się potwierdzić genezy i pochodzenia słowa „barok”. Pierwotnie oznacza ono dziwność i nieregularność. Barok narodził się pod koniec XVI wieku we Włoszech, ale szybko został spopularyzowany w całej Europie, dotarł nawet do Ameryki Łacińskiej. Barok jest silnie powiązany z ówczesną myślą społeczną i w każdym państwie rozwijał się inaczej. Z tych względów rozróżniamy styl mieszczańsko - protestancki (nawiązujący do wzorów klasycznych, urbanistyczny) oraz styl dworsko – katolicki (dekoracyjny, emocjonalny). Warto wspomnieć także choćby o francuskim baroku Ludwika XIV lub angielski William and Marry style.
W okresie baroku prężnie rozwijało się rzemiosło i stworzono wiele prawdziwych dzieł sztuki. Barokowe antyczne meble wykonywano przede wszystkim z klonu lub orzecha, czasem wykorzystywano też sosnę, na koniec meble wykańczano olejem lub politurą. Do mistrzostwa rozwinięto techniki zdobienia mebli (np. markieterie, inkrustacje, intarsje). Motywy dekoracyjne czerpano z symboliki antycznej, stąd często spotykane: girlandy owoców i kwiatów, lwie głowy, instrumenty muzyczne i wieńce laurowe.
Zarówno barokowe wnętrza, jak i same meble, miały być bardzo reprezentacyjne i pełne przepychu. W każdym pałacu lub nawet w skromnym domostwie najważniejsze znaczenie miały ogromne stoły na wymyślnych nogach w towarzystwie stylowych krzeseł. Blaty stołów najczęściej tworzono z alabastru i marmuru. Antyczne meble w stylu barokowym to również imponujących rozmiarów szafy antyczne, których fronty drzwi wyszukanie i fantazyjnie zdobiono np. snycerką. Barokowe krzesła i fotele także były sporych gabarytów a oparcia i siedziska wyścielano skórą lub tkaniną. Charakteryzowały je piękne zdobienia oraz wyciągnięte mocno w górę oparcia. Powstały nowe typy foteli – markiza i berżera, nowością były sofy, szezlągi i krzesła do siedzenia okrakiem. Wśród barokowych antyków dużą popularnością cieszą się bogato zdobione trzy- lub czteroszufladowe komody o „brzuchatym”, falującym kształcie. Barok to także olbrzymie łoża z ozdobnymi baldachimami.
Meble późnobarokowe przesiąkały rodzącym się stylem rokoko, który to był odmienny, bardziej elegancki i zmysłowy. Sprzęty zaczęły zyskiwać coraz to nowsze kształty a charakterystycznym motywem dekoracyjnym stał się lżejszy od dotychczasowych, naśladujący muszlę, motyw rocaille. Bryły mebli zaczęła określać miękka linia.
Wielu osobom barok kojarzy się przesadnymi zdobieniami lub z przerostem formy nad treścią. Niesłusznie, ten najbardziej reprezentacyjny nurt w sztuce łączy przecież piękną dekoracyjność form z elegancją. Bogate zdobienia, luksus i przepych to cechy rozpoznawalne kolekcji barokowej. Antyki barokowe wprowadzają unikalne piękno do każdego wnętrza. Dzięki niepowtarzalnemu designowi doskonale odnajdą się w salonach, sypialniach, jadalniach, hallach czy tematycznych lokalach użytkowych.