ANTYKI POD INWESTYCJĘ
Na całym świecie antyki postrzegane są jako towar luksusowy i dają wręcz nieograniczoną możliwość inwestowania pieniędzy. Jedni nabywanie starych rzeczy traktują jako hobby lub dostrzegają niebanalne wykonanie i staranność rzemieślników. Inni natomiast po prostu czują się dumni z posiadania przedmiotów z duszą. Mimo wszystko antyki to nie tylko ozdoba naszych domów, ale również doskonała inwestycja. I to taka, która nie traci terminu ważności , a wraz z upływem czasu, tak jak wino, staje się lepsza i droższa.
O wartości antyków nie świadczy tylko ich zabytkowość. Cena zależy też od bardziej lub mniej znanego twórcy, daty powstania, czy rodzaju materiałów jakich użyto przy produkcji. A jeśli z antykiem związana jest jakaś ciekawa historia, jego wartość zdecydowanie wzrośnie. Antyki to zarówno malarstwo, jak i rzemiosło artystyczne: meble, porcelana, srebra, szkło, brązy, zegary, tkaniny itp. Na rynku nie istnieją żadne granice cenowe dla poszczególnych kategorii.
Gra na rynku antyków polega na umiejętności rozpoznania przedmiotu o wartości kolekcjonerskiej i nabyciu go w dobrej cenie. Kluczowe jest poznanie mechanizmów działania specyfiki tego rynku. Należy umieć ocenić i wycenić dany przedmiot. Wiedza ta ma charakter ekspercki i zdobywa się ją jedynie w praktyce. Trzeba chodzić, pytać, zbierać opinie, sprawdzać, czyli gromadzić wiedzę praktyczną. Nie ma innej drogi do efektywnego działania na rynku antyków.
Jeśli chodzi o inwestowanie w tego typu kapitał, możemy wyróżnić dwa sposoby. Pierwszym jest inwestycja krótkoterminowa, kiedy to okazyjnie kupujemy przedmioty z zamiarem szybkiej odsprzedaży, nawet z niewielkim zyskiem. Drugim sposobem jest inwestycja długoterminowa, gdy nabywamy przedmioty na dłuższy czas, tworząc kolekcje i mając przy okazji świadomość, że za kilka lat ich wartość znacznie wzrośnie.
Ważną kwestią jest również potwierdzenie autentyczności antyku. Certyfikat autentyczności otrzymamy np. w cieszącym się renomą antykwariacie czy w domu aukcyjnym, gdzie wszystkie obiekty są oceniane przez ekspertów – również u nas każdy mebel posiada swoją udokumentowaną historię.
Kolejną ważna sprawą przy inwestowaniu w antyki jest unikalność przedmiotu. Unikatowe egzemplarze dają dużą większą przewagę co do ceny odsprzedaży oraz ilości potencjalnych kupców. Nie bez znaczenia jest pochodzenie i historia obiektu, nazwisko twórcy, okres powstania, użyta technika, czy wykorzystany materiał. Rolę odgrywa też funkcja przedmiotu, bardzo ważny przy tym jest stan zachowania. Przedmiot użytkowy, jak sama nazwa wskazuje, był w przeszłości używany, w związku z tym sporo antyków ma uszkodzenia. Im większe uszkodzenia, tym niższa wartość.
Istotny jest też czas, jaki damy antykowi, żeby na siebie „zarabiał”. Do niedawna mówiło się, że powinna być to perspektywa co najmniej 5-letnia, najlepiej 10-letnia. Teraz coraz częściej wskazuje się na horyzont emerytalny. Oczywiście, osoba która ma sporą wiedzę i doświadczenie może wyławiać z rynku okazje i starać się działać bardziej dynamicznie. Rynek antyków jest pełen okazji, można kupić coś za kilkaset złotych i sprzedać za kilka tysięcy. Kupując antyk trzeba również liczyć się z kosztami transakcji zakupu i transportu, które leżą zazwyczaj po stronie nabywcy. W naszej pracowni klienci mogą liczyć na profesjonalny i darmowy transport antyków na terenie całego kraju.
Ludzie od zawsze otaczali się przedmiotami, które skrywają w sobie piękno. Rzeczy, które miały dla nich jakąś wartość sentymentalną lub zwyczajnie były cenne, przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Wiele osób nieśmiało patrzy na stare przedmioty, jak na coś, na czym można zarobić. Jednak prawdą jest, że jeśli jesteśmy cierpliwi, dociekliwi i potrafimy zaufać własnemu instynktowi, to nie ma lepszej inwestycji. Ponadto zakup antyków może być nie tylko inwestycją a nawet pomysłem na dochodowy biznes jeżeli mamy wolną do wykorzystania przestrzeń magazynową.